dodano: 2023-11-12 20:43:11 edycja: 2023-11-13 20:28:26 autor: 2 odsłon: 1415

BRWICE (Blankenfelde)

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: gryfiński
Gmina: Chojna
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Chojna
Parafia: Brwice - kościół parafialny pw. św. Antoniego  

Niewielka wieś położona na uboczu utartych szlaków w odległości 10 km na południowy wschód od Chojny i tyleż samo na południowy zachód od Trzcińska Zdroju. Ślady osadnicze sięgają czasów przedsłowiańskich. W okresie średniowiecza któryś z pomorskich klasztorów rozpoczął zapewne na tym terenie akcję kolonizacyjną. Świadectwem tego procesu jest dobrze zachowany wielodrożnicowy układ zabudowy oraz nazwa osady „Puste pola”: (1337) Blanckenfelde, (1375) Blankenvelde. Pierwsza historyczna wzmianka o Blankenfelde pochodzi z roku 1337. Codex diplomaticus Brandenburgensis A XVIII. 88, 93., wymieniał między innymi uposażenie wsi, które wynosiło 57 włók ziemi ornej, z czego cztery włóki przynależały do plebanii. Dość wcześnie wieś stała się lennem rycerskiego rodu von Stevenow. Następnie wspomina się rodziny: von Trampe, von Sydow, von Plӧtz. Od 1472 roku przynależała do rodu von Sack. Pod koniec XV wieku wieś znalazła się przejściowo pod zarządem klasztoru augustianów z Chojny. W roku 1657 panem na  Blankenfelde został Joachim Fridrich von Osten z Golenic. Pod koniec XVII wieku majątek przejął kapitan Albrecht von Blumenthal. W roku 1797 wieś nabyła rodzina von Trescow, w której to rękach miejscowość pozostała aż do roku 1945. Oni też wznieśli jeden z dworów szlacheckich, usytuowany po zachodniej stronie kościoła. Na początku XX wieku miejscowość zamieszkiwało 151 mieszkańców, a wieś obejmowała powierzchnię 156,7 ha. Z kolei do majątku należało 1 094,6 ha ziemi i mieszkało w nim 245 pracowników. II wojna światowa nie przyniosła większych zniszczeń, jedynie dwór usytuowany w parku, po południowej stronie kościoła, został zniszczony i rozebrany. Opuszczone zagrody i domostwa przejęły wielopokoleniowe rodziny chłopskie przybyłe z okolic Lwowa oraz rodziny sybirackie. Pomiędzy nie rozparcelowano ziemię należącą do majątku. W roku 1946 uruchomiono nauczanie powszechne. Nowa szkoła podstawowa powstała w 1968 r. Obecnie wieś zamieszkują w większości emeryci. Brwice zachowały swój typowo rolniczy charakter.      

Źródła

- Kościół wzniesiono pod koniec XIII wieku.
- Po roku 1534 katolicka świątynia została przejęta przez protestantów.
- W okresie tym była kościołem filialnym parafii w Rosnowie (Rohrbeck).
- Po roku 1945 kościół ponownie powrócił do katolików. Poświęcenie kościoła miało miejsce 13 czerwca 1948 r.
- W drugiej połowie XX wieku do południowej ściany kościoła dobudowano zakrystię.

Architektura

Kościół usytuowano w środkowej części wsi, na niewielkim wyniesieniu terenu w bezpośrednim sąsiedztwie krzyżowania się lokalnych dróg. Otrzymał formę prostej, salowej budowli, wzniesionej na planie prostokąta, o wymiarach zewnętrznych 19,8 x 10 m. Zgodnie z obowiązującym kanonem świątynię orientowano. Wszystkie ściany posadowiono na kamiennym fundamencie oraz niskim cokole zakończonym fazowanym gzymsem. Wymurowano je z dokładnie obrobionych kwadr granitowych łączonych zaprawą wapienną, ułożonych w regularne poziome warstwy. Dokładniej obrobiono kwadry narożnikowe ścian, kwadry cokołowe oraz tworzące ościeża portali i okien. Wnętrze zamknięto płaskim stropem belkowym i dachem dwuspadowym, krytym obecnie blachodachówką. W czasach nowożytnych do południowej elewacji dobudowano zakrystię, zamkniętą płaskim stropem oraz dachem dwuspadowym, poprzecznym do osi kościoła.     

W elewacji wschodniej wykonano charakterystyczną triadę wąskich okien o obustronnie rozglifionych ościeżach, zamkniętych ostrołukiem. Wszystkie otrzymały tę samą wysokość. Nie wiadomo jaką formę otrzymał szczyt wschodni, który w późniejszym okresie od nowa został przemurowany. Prawdopodobnie zdobiła go triada ostrołukowych blend, którą odtworzono w trakcie przemurowywania szczytu. Ościeża ich wykonano jednak w cegle. Szczyt zachodni zachował swoją pierwotna formę. W przyziemiu ściany zachodniej osadzono portal wejściowy oraz sporych rozmiarów okulusową blendę (okno?). 

Do wnętrza świątyni prowadziły dwa portale o uskokowych ościeżach zamkniętych wyraźnym ostrołukiem. Portal zachodni, dwuuskokowy, przemurowano częściowo w czasach nowożytnych. W wewnętrznym, kamiennym ościeżu osadzono kwadratową drewnianą ramę ościeżnicową z dwuskrzydłowymi drzwiami płycinowymi. W prawe ościeże łuku wejściowego wmurowano kamienną kropielnicę. Kolejny portal usytuowano pośrodku ściany południowej. Został zamurowany w późniejszym okresie.     

Ostrołukowy wykrój otrzymały również otwory okienne, o wąskich i obustronnie rozglifionych ościeżach z ukośnymi parapetami. Osadzono je symetrycznie, na przestrzał, po pięć w każdej ze ścian; północnej i południowej.  

Plac kościelny o regularnym prostokątnym zarysie pełnił funkcję lokalnej nekropolii. Otoczony został kamiennym murem. W czasach nowożytnych w południowym ciągu muru wykonano bramę wykonaną z cegły, w prostej formie z półokrągłym łukiem przejazdu. W zachodnim ciągu muru, w sąsiedztwie remizy, wykonano niewielką furtę. W kolei w północno-wschodniej pierzei placu kościelnego pobudowano pomieszczenia plebanii.  

Wyposażenie

- Ołtarz typu szafiastego (tryptyk) wykonany ok. 1520-1530 roku w nieznanym warsztacie. W szafie dwie płaskorzeźbione sceny „Zdjęcie z krzyża” i „Złożenie do grobu”. W skrzydłach, na dwóch poziomach, płaskorzeźbione przedstawienia świętych i błogosławionych. Na zewnętrznych stronach skrzydeł cztery malowane pola. Rysunek zatarty, nieczytelny. Pozostałe elementy ołtarza nie zachowały się.     
- Empora zachodnia wsparta na słupach o prostej formie z płycinową balustradą.  
- Dzwony. Inwentaryzacja przedwojenna wspomina tylko jeden dzwon, odlany w 1568 r. przez Lorenza Brüggemanna w Szczecinie o średnicy 0.65 m. Na płaszczu umieszczono inskrypcję treści: „Anno 1568 goth mi Lorentz Brugeman help godt alle Tidt * der Junkher Baltzer Sack ist God mit uns wol will den wedder uns”. Pierwotnie był on zawieszony na wieży wyrastającej z połaci dachowej. Przypuszczalnie była to konstrukcja szkieletową o planie kwadratu, osadzona w więźbie dachowej, szalowana. Formy zamykającego ją hełmu nie udało się jak dotąd ustalić. Obecnie dzwon ten znajduje się na wolnostojącej dzwonnicy usytuowanej w południowo-zachodnim narożniku placu kościlnego. Po drugim dzwonie zostało jedynie jarzmo i fragmenty zawiesia z sercem. Prawdopodobnie uległ on rozbiciu.    

 

Wyposażenie niezachowane

- Dwa cynowe świeczniki ołtarzowe z 1799 r., zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi głowy aniołów.
- Dwa świeczniki ołtarzowe z ok. 1800 r, blaszane o gładkich spawanych powierzchniach.
- Butelka zakręcana z 1798 r., cynowa.
- Krucyfiks żeliwny z ok. 1820-1830. Na podstawie symbole apostołów.

 

Aneks.

 

2.jpg
3.jpg
6.jpg
7.jpg
4.jpg
9.jpg
10.jpg
12.jpg
17.jpg
16.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
27.jpg
31.jpg
29.jpg
30.jpg
34.jpg
33.jpg
35.jpg
40.jpg
37.jpg
39.jpg
38.jpg
43.jpg
44.jpg
45.jpg
46.jpg
47.jpg
41.jpg


12 listopada 2023r. 13 listopada 2023r. 2 1415