dodano: 2004-02-01 00:00:00 edycja: 2020-12-06 17:00:30 odsłon: 8127

BIELICE ( Beelitz )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: pyrzycki
Gmina: Bielice
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Kołbacz
Parafia: MB Królowej Polski

Duża wieś o dobrze zachowanym układzie owalnicy, położona w odległości 15 km na północny-zachód od Pyrzyc.
 

Źródła

- W Pommersches Urkundenbuch pod rokiem 1226 wymieniona jako Beliz.
- Od 1236 należała do kołbackich cystersów.
- Kościół wzniesiono w XIV wieku.
- W wieku XIX rozbudowany o ceglaną apsydę i wieżę, przemurowano też okna.
- W okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu ulegał postępującej dewastacji.
- Odbudowany ze zniszczeń i przywrócony do kultu w 1963 roku.
 

Architektura:

Przebudowa i niedawne otynkowanie ścian zewnętrznych, całkowicie zmieniło pierwotną formę świątyni. Pod płaszczem tynku trudno dziś dostrzec charakterystyczny dla kościołów Pomorza, rytm kamiennych kwadr, z których wzniesiono mury tej salowej, orientowanej budowli. Ceglane są jedynie obramienia okien i blendowany szczyt wschodni. Symetrycznie osadzone okna (po trzy w elewacji południowej i północnej) znajdują się w miejscu pierwotnych, posiadają jednak nieco zmieniony, ostrołukowy wykrój.

W XIX wieku dobudowano od wschodu ceglaną, pięcioboczną apsydę. Znajdują się w niej trzy ostrołukowe okna. Zamknięta jest sklepieniem gwiaździstym oraz stożkowym, wielopołaciowym dachem. W tym samym okresie od strony zachodniej dobudowano smukłą, kwadratową w planie, wielokondygnacyjną wieżę, krytą ceramicznym dachem dwuspadowym. W wieży znajduje się portalowe wejście do wnętrza kościoła. Znajdujący się zapewne w ścianie zachodniej kościoła granitowy portal usunięto bądź zamurowano.

Świątynia kryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Plac kościelny będący niegdyś cmentarzem, otoczony jest kamienno-ceglanym murem z bramkami. Na terenie tym wzniesiono niedawno kaplicę przedpogrzebową.
 

Wyposażenie:

Dewastacja świątyni pozbawiła ją całkowicie pierwotnego wyposażenia. Obecne, pochodzi z okresu powojennej odbudowy świątyni. Zachował się jedynie deskowany strop.
 

Widok od północy
Wnętrze kościoła od strony chóru muzycznego


01 lutego 2004r. 06 grudnia 2020r. 8127