dodano: 2024-07-16 15:11:30 edycja: 2024-07-16 21:47:37 autor: 2 odsłon: 872

GARZ (Grodziszcze)

Bundesland: Mecklenburg-Vorpommern
Landkreis:  Vorpommern-Greifswald

Niewielka wieś położona na wschodnim skraju wyspy Usedom, na wysoczyźnie przy północnym brzegu Zalewu Szczecińskiego. Ślady osadnicze sięgają późnej epoki brązu. W okresie średniowiecza w rejonie tym powstało wiele osad rybackich. Przypuszcza się, że wieś Gridiz była jednym z etapów misji chrystianizacyjnej na Pomorzu podjętej przez biskupa Ottona z Bambergu w 1124 roku. Na początku XIII wieku istniał tu już kościół ze stałą posługą kapłana. W roku 1231, parochianus Petrus z Gardist uwierzytelnił swoim podpisem oficjalny list. W tym też czasie wsią Gardist uposażony został klasztoru cystersów w Dargun. Po wprowadzenie reformacji i sekularyzacji dóbr zakonnych, włączona została do domeny książęcej z siedzibą w Pudagli. W czasie wojny trzydziestoletniej miejscowość znalazła się pod panowaniem szwedzkim. Dopiero na początku XVIII wieku, po traktacie sztokholmskim, przypadła Prusom. Wraz z rozwojem Świnoujścia do Garz zaczęli napływać rzemieślnicy i robotnicy, którzy łączyli pracę w mieście z prowadzeniem niewielkich gospodarstw rolnych. W roku 1852 wieś nawiedziła epidemia cholery, która pochłonęła wiele ofiar śmiertelnych. W przeprowadzonym dziesięć lat później spisie odnotowano 448 osób zamieszkałych w 74 domach. W 1876 roku opodal Garz przeprowadzono linię kolejową relacji Ducherow – Świnoujście. W roku 1935 rozpoczęto budowę bazy lotniczej. Usytuowanie jej w pobliżu miejscowością stało się bezpośrednią przyczyną zniszczenia wielu domostw podczas nalotów i ostrzałów artyleryjskich. Po 1945 roku bazę przejęły wojska radzieckie. Od roku 1962 lotnisko wykorzystywały cywilne linie lotnicze Interflug. W drugiej połowie XX wieku funkcjonowała w Garz stacja wymiany maszyn i ciągników rolniczych. W kwietniu 2007 roku otwarto przejście graniczne Garz-Świnoujście.       

Źródła

- Pierwsza drewniana świątynia mogła być wzniesiona przez biskupa Ottona z Bambergu podczas pierwszej misji chrystianizacyjnej na Pomorze w roku 1124.
- Murowana świątynia powstała prawdopodobnie w połowie XIII wieku.
- Obecny kościół wzniesiony z cegły pochodzi z około 1450 roku.
- W roku 1231 wspomniano pastora Piotra z Garz.
- W roku 1242 kościół znalazł się pod patronatem klasztoru w Dargun.
- W roku 1575 wspomniano o murze z kamienia polnego otaczającego cmentarz przykościelny.
- W 1788 zniszczeniu uległa dzwonnica dachowa.
- Nową wolnostojącą dzwonnicę wybudowano w 1856 roku.

Architektura

Kościół usytuowano w centrum wiejskiej zabudowy, we wschodniej części rozległego wrzecionowatego nawsia. Jeżeli potwierdziłyby się przypuszczania, że to właśnie ten Garz odwiedził Biskup Otton w 1124 roku, to pierwsza świątynia, zapewne drewniana, powstać musiała w tym właśnie roku. Kościół murowany z kamieni polnych i cegły zbudowano w połowie XIII wieku. Obecny kształt nadano mu podczas przebudowy przeprowadzonej w połowie wieku XV.

Kościół w Garz otrzymał formę salowej jednoprzestrzennej budowli wzniesionej na planie prostokąta. Ściany posadowione na kamiennym fundamencie wymurowano z nieobrobionych kamieni polnych łączonych zaprawą wapienną, układanych bez zachowania ciągłości wątku. Cegły użyto w narożnikach ścian, obramieniu portali i okien, w łukach i ościeżach wewnętrznych wnęk okiennych oraz w wypełnieniach ubytków. W cegle wykonano w całości oba szczyty oraz zachodnią ścianę kościoła. Ceglaną jest również masywna przypora wspierająca południowo-zachodni narożnik świątyni. Z cegły wykonano także posadzkę kościoła. Wnętrze zamknięto płaskim stropem belkowym oraz dachem dwuspadowym krytym dachówką.

Główne wejście do kościoła usytuowano w ścianie zachodniej. Stosunkowo wąski portal o prostym ościeżu zamknięto ostrołukiem. Ten sam wykrój otrzymały jednoskrzydłowe drzwi z nadświetlem. Drugi z portali znajdował się pośrodku ściany południowej. Proste ościeże zamknięto łukiem odcinkowym. W późniejszym okresie został zamurowany. 

Okna osadzone symetrycznie na przestrzał wykonane zostały od nowa. Proste ceglane ościeża zamknięto pełnymi łukami. Po stronie wewnętrznej ujęte zostały szerokimi niszami o łukach odcinkowych. Nadal widoczne są wcześniejsze, węższe otwory okienne o ceglanych ościeżach zamkniętych łukiem odcinkowym. Zostały one zamurowane. Kolejne trzy okna znajdowały się w ścianie wschodniej. Szerokie proste ościeża zamknięte były łukiem pełnym. Po okresie przemurowań, dwa z nich zostały trwale zamurowane, środkowe pomniejszone.       

Szczyt wschodni został wymurowany od nowa i oddzielony od ściany fazowanym gzymsem. Zdobi go zespół płytkich blend w układzie piramidalnym, zamkniętych ostrołukami. Centralne blendy połączono kompozycyjnie z okulusem w formie maswerku. Narożniki szczytu zwieńczono niewielkimi sterczynami. Ściana i szczyt zachodni również zostały wymurowane od nowa. Poza znajdującym się w przyziemiu portalem, elewację ozdobiono płytkimi blendami, w ścianie prostokątnymi, a w szczycie zakończonymi łukami odcinkowymi.

Teren kościoła o nieregularnym owalnym zarysie wydzielony został niskim kamiennym murem z bramką wejściową od strony zachodniej. Pełni nadal funkcję lokalnej nekropolii.    

Wyposażenie 

- Podstawa ołtarza i mensa wymurowane z cegły. Nastawa pochodzi z końca XVIII wieku. Prosta geometryczna forma z wysuniętą nieco częścią centralną, na której widnieje krzyż. Po bokach pola z płycinami. Całość zwieńczona gzymsem z ażurowymi ornamentami.
- Ambona razem ze schodami z płycinową balustradą oraz ławką kaznodziei, tworzą jedną kompozycyjną całość. Usytuowane je przy wschodniej partii ściany północnej w części prezbiterialnej. Pochodzą z około 1780 roku.
- Empora zachodnia z około 1780 roku. Konstrukcja wsparta na słupach i osadzona w ścianach. W balustradzie płyciny oraz zintegrowany prospekt organowy. Zabudowana obecnie przestrzeń pod emporą tworzy tzw. kościół zimowy.
- Neorenesansowe organy z 1856 roku wybudowane przez firmę Kaltschmidta ze Szczecina. Prospekt typu architektonicznego z centralną arkadą zamkniętą łukiem pełnym, flankowaną przez półokrągło zamknięte płyciny, oraz wysunięte półkoliście wieżyczki piszczałkowe.
- Dwa miniaturowe statki wotywne podwieszone pod stropem: pierwszy z inskrypcją na spodzie kadłuba „1770 * Schiffer A. Sammuel”, drugi z 1825 roku. 
- Drewniana dzwonnica z 1854 roku, usytuowana po stronie zachodniej, przed wejściem do kościoła. Zawieszone są na niej dwa dzwony: starszy z 1934 roku z ludwisarni Franza Schillinga z Apoldy, ufundowany przez Augusta Lempke, oraz młodszy, z początku XXI wieku, upamiętniający ofiary wojny. Wcześniejsze dzwony zostały zarekwirowane na potrzeby wojenne.
- Nisza sakramentalna z drewnianymi drzwiami z XVI wieku usytuowana we wschodniej ścianie.
- Kamienna płyta nagrobna osadzona w posadzce kościoła z inskrypcją: „FRAU. MARIA SOPHIA LICENT : INSPEKTORIN KÜCHLIN A SWINEMUNDE.  NATA D: 1O. APRIL 1724. DENAT : D. 17 APRIL 1765. ... : 41 IAHRZTAGE”.        
- Podstawki epitafijne o charakterystycznej formie.

 

Przed placem kościelnym znajduje się pomnik żołnierzy niemieckich poległych na frontach I wojny światowej.

W kościele umieszczona jest stała wystawa poświęcona historii wzniesienia Golm, na którym znajduje się cmentarz wojenny, a także miejsce pochówku mieszkańców Swinemünde, którzy zginęli podczas nalotu dywanowego 12 marca 1945 roku. W roku 1975 Rzeźbiarz Wolfgang Eckhard z Rostocku zaprojektował miejsce pamięci w postaci rotundy na ścianach której umieszczono napis „Matka już nigdy nie będzie płakać za synem” (Johannes R. Becher). Obecnie jest tam również niewielkie muzeum – miejsce pamięci.

 

1.jpg
10.jpg
11.jpg
5.jpg
6.jpg
13.jpg
15.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
21.jpg
22.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
25.jpg
32.jpg
31.jpg
33.jpg
30.jpg
35.jpg
37.jpg
39.jpg
40.jpg
42.jpg
43.jpg
44.jpg
45.jpg
47.jpg
48.jpg
50.jpg
51.jpg
49.jpg
52.jpg
80.jpg
82.jpg
54.jpg
55.jpg
57.jpg
61.jpg
59.jpg
68.jpg
65.jpg
64.jpg
70.jpg
71.jpg
72.jpg
74.jpg
73.jpg
76.jpg
77.jpg
75.jpg
84.jpg
83.jpg


16 lipca 16 lipca 2 872