dodano: 2004-02-20 00:00:00 edycja: 2020-12-06 21:53:31 odsłon: 13443

WARNICE ( Warnitz )

województwo: zachodniopomorskie
powiat: pyrzycki
gmina: Warnice
diecezja: szczecińsko-kamieńska
dekanat: Pyrzyce
parafia: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Duża wieś położona w odległości 10 km od Stargardu Szczecińskiego przy lini kolejowej Pyrzyce-Stargard Szczeciński. Dawna posiadłość biskupów kamieńskich.

Źródła

- W lutym 1305 roku Warnice przechodzą wraz z przyległymi miejscowościami drogą sprzedaży na własność biskupstwa kamieńskiego.
- W 1490 roku ówczesny właściciel wsi funduje w niej kościół parafialny.
- W roku 1846 zbuntowani chłopi protestując przeciwko wyzyskowi właściciela majątku podpalili pałac.
- W XIX wieku kościół poddano restauracji.
- W czasie ostatniej wojny kościół został uszkodzony a po wojnie poważnie zniszczony. Na szczęście nie podzielił losów rozebranych - mimo zachowania - kościołów w pobliskich Kłębach i Dębicy.

Architektura:

Budowę kościoła w Warnicach rozpoczęto w 1490 roku zakończono natomiast dopiero na początku XVI wieku. W czasie ostatniej wojny kościół został uszkodzony a po wojnie uległ daleko posuniętej dewastacji. Zachował się jedynie w ruinie. Stąd tak duża ilość przemurowań zacierających jego pierwotny styl. Założono go na planie prostokąta, jako świątynię salową z wieżą od strony południowej. Nie jest więc orientowany. Wszystkie ściany wzniesiono z nieobrobionego kamienia polnego i głazów oraz cegły. Elewacje ścian posiadają gzyms prostokątny, ceglany. Okna elewacji zachodniej i wschodniej wykonane współcześnie w trakcie odbudowy, jednak w miejscu pierwotnych, wysmukłe, półkoliście zamknięte.

Szczyt północny wykonany jest w całości z cegły. Posiada bogatą dekorację w postaci ostrołukowych blend oddzielonych od siebie gzymsami i pinaklami. Nosi na sobie ślady przebudowy i pierwotnego rozmieszczenia otworów okiennych.

Wieża, węższa od korpusu założona na planie kwadratu wykonana jest w kamieniu i cegle. Szczególnie dolna część posiada bogatą dekorację z symetrycznie rozłożonych ostrołukowych blend ze ślepym maswerkiem. W części górnej od południa okulus, w pozostałych ścianach zespół dwóch okien szczelinowych. Kryta jest blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym krzyżem.

Kościół posiada dwa uskokowe, ostrołukowe portale z profilowanymi ościeżami, w elewacji wschodniej korpusu i wieży. Świątynia kryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Od zachodu dobudowano zakrystię.

Wyposażenie:

- Jednoprzestrzenne wnętrze posiada płaski strop modrzewiowy.
- Z tego samego drewna wykonana jest również współczesna empora muzyczna wsparta na dwóch słupach. -- W roku 1995 na prośbę dawnego właściciela Warnic ufundowano ołtarz główny. Tryptyk wykonała pracownia konserwatorska T. Makulca ze Szczecina.

Kościół bardzo dobrze utrzymany, otoczony jest metalowym płotem.
 
Strona południowa
Szczyt wschodni
Prezbiterium
Chór muzyczny
Portal południowy
Granitowa chrzcielnica


20 lutego 2004r. 06 grudnia 2020r. 13443