dodano: 2004-02-03 00:00:00 edycja: 2020-12-06 16:44:43 odsłon: 8577

ŻELISŁAWIEC ( Sinzlow )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: gryfiński
Gmina: Stare Czarnowo
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Gryfino
Parafia: Gardno - filia pw. NMP - Matki Kościoła

 

Wieś z zachowanym układem owalnicy, położona na Równinie Wełtyńskiej w odległości 12 km na wschód od Gryfina, na trasie Gryfino-Kołbacz. Pierwotnie nosiła ona nazwę Żelisław.

Według legendy osadę zwaną Nowym miastem założyć miał kasztelan książęcy Żelisław, który tu właśnie na jednym z dębów znalazł gniazdo gryfów - ptaków herbowych Pomorza Zachodniego.

Źródła

- W roku 1180 wymienia się ją jako własność klasztoru cystersów w Kołbaczu.
- W 1255 osada otrzymała prawa targowe, później utracone.
- W 1307 wymienia się plebana Tomasza.
- Po 1945 kościół popadł w ruinę.
- Odbudowany w 1977 roku za ks. Antoniego Chodakowskiego

 

Architektura:

Kościół wzniesiono w połowie XIII wieku w centrum wsi, na tzw. nawsiu. Założono go na planie prostokąta w formie salowej świątyni, bez chóru i wieży. Ściany wykonano z kwadr granitowych o regularnym układzie. U dołu dostrzec można ukośnie profilowany cokół obiegający całą budowlę i zachodzący na ościeża portali. Zachował się z nich jedynie południowy, dwuuskokowy, ostrołukowy. Podobny portal w elewacji północnej został zamurowany.

Wschodnia ściana szczytowa kamienno-ceglana nosi ślady wielu przemurowań. Posiada jedno, dzielone laskowaniem okno, zakończone okrągło. Spotykamy w niej także kolejny przykład blendy w formie równoramiennego krzyża, oraz cztery okrągło zakończone blendy po obu jego stronach. Na wysokości trzeciego rzędu kwadr granitowych znajduje się otwór szczelinowy, znany nam dobrze z innych budowli.

Niestety w konsekwencji późniejszych przemurowań ścian północnej i południowej, utracono oryginalny układ okien, zastępując wcześniejsze o znanej nam już smukłej formie, kwadratowymi. Podobnie, domurowanie w XIX wieku od strony zachodniej masywu wieżowego, wzniesionego z cegły na planie kwadratu, dokonało się kosztem ściany szczytowej i znajdującego sie w niej portalu.

Całość budowli pokryta jest blaszanym, dwuspadowym dachem, który poważnie kontrastuje ze stylem budowli. Wieża posiada dach namiotowy. Świątynię okala zabytkowy mur dawnego cmentarza przykościelnego, wzniesiony z kamienia z trzema bramkami.

Wyposażenie:

Chwilowo brak danych.

 

Widok od południa
Strona północno-wschodnia
Szczyt wschodni
Portal południowy


03 lutego 2004r. 06 grudnia 2020r. 8577