dodano: 2004-02-03 00:00:00 edycja: 2020-12-06 16:48:44 odsłon: 7706

RETZIN ( Rzecin )

Bundesland: Mecklenburg-Vorpommern
Landkreis: Uecker-Randow

 

Niewielka wieś położona w odległości 11 km na południowy-zachód od przejścia granicznego Lubieszyn-Linken w dolinie rzeki Randow.

Źródła

- W roku 1295 wymieniona jako Retzszin.
- W polskiej nomenklaturze funkcjonowały nazwy Rzecin lub Rzecino.

Architektura:

Kościół wzniesiono na niewielkim wyniesieniu na południowym skraju wsi zapewne już w XIII wieku. Ściany tej salowej, orientowanej i prostokątnej w rzucie świątyni, wykonano w całości z kwadr granitowych dokładnie obrobionych i ułożonych w regularne warstwy. Wszystkie ściany obwiedziono ukośnie profilowanym cokołem zachodzącym na ościeża portali.

Wszystko wskazuje na to, że główne wejście do kościoła znajdowało się w ścianie północnej, tu bowiem spotykamy wciąż czynny i zarazem najbardziej okazały z portali świątyni. Jego dwuuskokowe ościeża wykonane z kwadr i klińców granitowych posiadają ukośnie fazowany cokół i dodatkowy wieniec kwadr w archiwolcie.

Drugi z portali znajduje się w ścianie południowej. Niestety jest on zamurowany. Wielkość ościeży i układ kwadr wskazuje, iż jest to portal jednouskokowy o łuku półokrągłym i ukośnie profilowanym cokole. Jego górna część została zniszczona w trakcie wybijania w tym miejscu nowego okna. Wszystkie otwory okienne elewacji północnej i południowej zostały przemurowane i poszerzone. Ciekawym i zarazem zagadkowym (w swym przeznaczeniu) detalem tej ściany, jest duży okulus wybity między małym oknem a ziemią.

Jedynie elewacja wschodnia oparła się przebudowie. Znajdują się tu trzy okna w układzie piramidalnym o wąskich, mocno rozglifionych na zawnątrz ościeżach. Posiadają skośne parapety i zamknięte są ostrołukiem. Niestety środkowe okno zamurowano. Szczyt zdobią trzy blendy również w układzie piramidalnym rozplanowane na osi okien. W środkowej blendzie znajduje się okno szczelinowe doświetlające poddasze.

Do elewacji zachodniej w XIX wieku dobudowano masyw wieżowy całkowicie ją przysłaniający. Wieżę-dzwonnicę wzniesiono na planie kwadratu. Posiada ona wejście od zachodu i dobudówkę od południa. Korpus przedzielony jest z trzech stron parą podłużnych okien z żaluzją. Wieża kryta jest ceramicznym dachem namiotowym. Nie mogłem stwierdzić czy przez wieżę istnieje wejście do świątyni.

Cała budowla posiada strop drewniany i kryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Plac kościelny o nieregularnym obwodzie, otoczony jest kamiennym murem z furtką od zachodu i wspomnianą już bramą północną wykonaną z kwadr granitowych i zamkniętą łukiem odcinkowym. Jest ona jedną z najstarszych bram cmentarnych na terenie Pomorza Zachodniego. Plac kościelny jeszcze do niedawna spełniał funkcję cmentarza. Do dzisiaj bowiem zachowały się żeliwne krzyże nagrobne jednak bez śladu mogił. Kościół i otoczenie zadbane i pieczołowicie pielęgnowane.

Wyposażenie:

Chwilowo brak danych.

 

Szczyt wschodni
Portal północny
Bramka cmentarna


03 lutego 2004r. 06 grudnia 2020r. 7706