dodano: 2010-04-22 20:50:37 odsłon: 3929

Wyprawa studyjna: Löcknitz, Woddow, Bagemühl, Battin, Grünberg, Trampe, Schwaneberg (20.04.2010 r.).

Pierwsza wiosenna wyprawa studyjna wiodła terenami rozpościerającymi się wzdłuż doliny rzeki Randow.

W Löcknitz postanowiłem sfotografować XIX wieczny kościół. Jest to świątynia neogotycka niezbyt mnie interesująca ale przyda się dla skompletowania całości architektury sakralnej. Odwiedziłem również pozostałości zamku zlokalizowanego na obrzeżach miasteczka w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Randow, stanowiącej w średniowieczu naturalną granicę pomorsko-brandenburską. Jak na warownię graniczną przystało przechodziła często z rąk do rąk. W połowie XVI wieku Joachima von der Schulenburg na terenie zamku wzniósł dwór renesansowy. Był on zamieszkany do 1965 roku, po czym popadł w ruinę i został rozebrany. Z zamku zachowała się ośmioboczna ceglana wieża, którą opiekuje się miejscowe stowarzyszenie Heimat- und Burgverein Löcknitz e.V., mające na celu restaurację zamku. W podziemiu funkcjonuje niewielka izba historyczna a w zabudowaniach sąsiednich punk gastronomiczny oraz centrum informacji turystycznej.
Skręcając na południe dotarłem do miejscowości Woddow. Znajduje się w niej XIII wieczny kościół, którego nie mogłem zadowalająco sfotografować podczas poprzednich wizyt z powodu obfitości zieleni okalającej obiekt. Ku mojemu zaskoczeniu plac kościelny został oczyszczony i uporządkowany ukazując w pełnej krasie piękno świątyni.
Następną była wieś Bagemühl. Świątynia pochodząca z XIII wieku została gruntownie rozbudowana w XIX wieku. Usytuowana jest na rozległym placu spełniającym niegdyś funkcję cmentarza. Zachowało się wiele nagrobków oraz zbiorowa kwatera żołnierzy poległych w walkach z 26-27 kwietnia 1945 roku. Z kolei w centrum wsi znajduje się obelisk upamiętniający poległych w latach 1914-1918.
Jadąc w kierunku zachodnim dotarłem do wsi Battin. Pośrodku niewielkiej osady znajduje się nieodbudowana świątynia pochodząca z XVIII wieku, a powstała na planie wcześniejszej budowli, która spłonęła podczas wojny trzydziestoletniej. W murze okalającym plac kościelny zachowała się brama wjazdowa z barokowym zwieńczeniem. W czasach komunistycznych z przykościelnego cmentarza usunięto wszystkie płyty nagrobne składowane obecnie na przykościelnym ogrodzeniu. Obecnie można byłoby z nich uczynić pamiątkowe lapidarium. Przed kościołem znajduje się duży pomnik poświęcony żołnierzom poległym w latach 1914-1918. 
Następny postój miał miejsce we wsi Grünberg. Kościół zlokalizowany w południowym skraju wsi był mi już dobrze znany jednak prowadzone wtedy prace restauratorskie uniemożliwiły wykonanie fotografii. Warto było czekać. Świątynia zyskała drugą młodość, a ciekawa bryła w połączeniu z bielą ścian będzie pięknie kontrastować z otaczającą zielenią.
We wsi Trampe nastąpiło załamanie pogody. Słonko schowało się z chmurki i zaczął wiać zimny wiatr z południa. Odbiło się to niestety na jakości fotografii. Kościół kamienny z ceglanym detalem architektonicznym pochodzącym z późniejszej przebudowy. Wieża o konstrukcji szkieletowej. 
W drodze powrotnej odwiedziłem jeszcze miejscowość Schwaneberg z przepiękną dobrze znaną mi świątynią. Uzupełniłem więc zbiór fotografii o detale architektoniczne.
Droga powrotna wiodła przez Schmölln, Penkun, Wollin, Krackow, Lebehn, Schwennenz, Stobno i Mierzyn.
 
Długość trasy ok. 100 km.   



Pokaż Wyprawa studyjna: Löcknitz, Woddow, Bagemühl, Battin, Grünberg, Trampe, Schwaneberg na większej mapie
Woddow
Woddow
Bagemühl
Battin
Grünberg
Trampe
Schwaneberg
Schwaneberg
Schwaneberg
Schwaneberg


22 kwietnia 2010r. 3929