loading...
Zamknij wpis

SCHMÖLLN( Smolno )

Bundesland: Brandenburg
Landkreis: Uckermark

 

Niewielka miejscowość położona nad jeziorem Schmöllner ( Smolne) w odległości 10 km na zachód od przejścia granicznego w Kołbaskowie, przy zjaździe nr 4 z autostrady Szczecin-Berlin.

Źródła

- W roku 1315 wymienia się jezioro Smolne (Schmollen-See); Pommersches Urkundenbuch V, 212.
- Miejscowość wymieniona po raz pierwszy w roku 1537; (R. Heuer und B. Mätzke, Die Uckermark).

Architektura:

Kościół salowy, orientowany, wzniesiony na planie prostokąta z prostokątnym chórem i wieżą zachodnią nadbudowaną wtórnie nad korpusem nawowym. Elewacje ścian wykonane z regularnych warstw kwadr granitowych, o ukośnie profilowanym cokole, zakończone gzymsem.

Okna wąskie, wydłużone, łagodnie ostrołukowe z ościeżami wykonanymi z klińców granitowych, rozglifione na zewnątrz (przemurowane i zakończone cegłą). W szczycie wschodnim triada smukłych okien tak charakterystyczna dla architektury romańskiej, przy czym okno środkowe jest nieco wyższe od bocznych. Również one zostały skrócone o 1/3 swojej pierwotnej długości.

Dwa portale południowe i jeden północny, ostrołukowe, dwuuskokowe, wykonane z klińców granitowych z dodatkowym rzędem prostokątnych kwadr granitowych i ceglanym, osadzającym portal w elewacji ściany. Szczególnie okazały jest portal południowy w elewacji nawy, szerszy niż pozostałe, co przy braku portalu zachodniego wskazuje, że jest to główne wejście do świątyni. Portale południowe posiadają także element zwornikowy.

Szczyt wschodni posiada dwie ostrołukowe blendy i oculus w obramieniu ceramicznym. Układ tworzących go kwadr jest nieregularny a ich obrobienie mniej dokładne. Wskazywać to może na zniszczenie pierwotnego założenia i późniejszą odbudowę. Przestrzeń nad portalem południowym wypełniona jest ceramiczną blendą arkadową.

Wieża szachulcowa o planie kwadratu, nadbudowana nad korpusem nawy, zakończona blaszanym hełmem z latarnią i szpicem.

Do elewacji północnej dobudowana jest w sposób charakterystyczny zakrystia kryta dachem pulpitowym. Jej ściana północna jest przedłużeniem elewacji północnej chóru.

Zarówno nawa jak i chór nakryte są ceramicznym, dwuspadowym dachem. Budowla dość pokaźnych rozmiarów, umiejscowiona na wyniesieniu, góruje nad miejscowością i okolicą. Obecnie przeprowadzany jest remont wnętrza świątyni.

Wyposażenie:

Chwilowo brak danych.

 



Do góry