loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Gartz, Schwedt, Stendell, Jamikow, Schönow, Blumberg, Petershagen, Damitzow

Dzisiejsza wyprawa studyjna wiodła przepięknymi terenami moreny czołowej piętrzącymi się wzdłuż dolin rzek Welse i Randow.

Na dobre rozpoczęła się dopiero od Schwedt. Pogoda pod psem … nawet mnie trochę zmoczyło, ale z każdą chwilą robiło się piękniej. Pierwsza miejscowość docelowa to Stendell, położona w dolince rzeki Welse. Przepiękny kościół z kwadr granitowych. Wioska urokliwa i bardzo zadbana, kultywująca pamięć po żołnierzach poległych w pierwszej wojnie światowej.

Następna miejscowość Jamikow z niewielkim kościołem wzniesionym z kamienia i cegły. W Schönow kościół z kwadr granitowych, a we wiosce stadnina koni i piękny pałac. Najbardziej ciekawy, byłem kościoła we wsi  Blumberg. Według opisów, na tej granitowej świątyni, znajdować się miała kwadra ze znakiem szachownicy. Znalazłem ją bez trudu. Potem nieco dłuższy przeskok do miejscowości Petershagen i kolejne zaskoczenie. Na mojej mapie nie było symbolu kościoła. W pośrodku wsi natomiast stoi majestatycznie, piękna granitowa świątynia. W drodze powrotnej odwiedziłem jeszcze miejscowość Damitzow z jej niewielkim kościółkiem, przepięknie jednak położonym na stoku morenowym. Potem już tylko granica i powrót do Szczecina. Łączna długość trasy 110 km.

 


Wyświetl większą mapęDo góry