loading...
Zamknij wpis

Katedra. Historia kościoła św. Jakuba w Szczecinie

Najnowsza publikacja poświęcona najważniejszej świątyni Pomorza Zachodniego. Część materiałów i fotografii publikowana po raz pierwszy.

"Spośród zachowanych w Szczecinie średniowiecznych kościołów, dwa przetrwały dążenia do ich rozbiórki ? w różnych okresach, ale podobnie dramatycznych okolicznościach. Kościół św. Jana Ewangelisty na przełomie wieków uratował prowincjonalny konserwator zabytków Hugo Lemcke (1835?1925), już po jego śmierci przeprowadzono prace konserwatorskie, później zabytek cudem przetrwał bombardowania II wojny światowej. Kościół św. Jakuba nie miał tyle szczęścia i w 1945 r. leżał w gruzach. Mimo, iż początkowo zakładano rychłe przywrócenie go do życia, to na początek rzeczywistej odbudowy najważniejszej świątyni Pomorza szczecinianom przyszło czekać blisko trzy dekady. A możliwe to było m.in. dzięki Stefanowi Kwileckiemu (1925?2001), wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który przyczynił się do zachowania pozostałości świątyni, jako trwałej ruiny...
Dziś możemy cieszyć się nie tylko odbudowanym ze zniszczeń wojennych kościołem, podniesionym do rangi bazyliki archikatedralnej, ale i nową iglicą oraz organami, które będą próbowały godnie zastąpić swoich przedwojennych poprzedników. Wszystko to sprawiło, że postanowiliśmy zebrać w jednym tomie ciekawe historie związane z tym niezwykłym miejscem i ludźmi, którzy tworzyli jego charakter? Po raz pierwszy w redakcyjnym gronie spotkaliśmy się w styczniu 2008 r., by "przy kawie i ciachu" podyskutować nad kształtem planowanej publikacji.
Dwa spotkania wstępne, potem poszukiwania archiwalne i bibliograficzne, wreszcie przelewanie ich wyników na ekran komputera ? wszystko na bieżąco konsultowane między sobą. Struktura książki zmieniała się kilka razy, ostatnie zmiany wprowadzaliśmy jeszcze jesienią 2008 r., do końca trwały prace nad wyborem odpowiednich fotografii".
Fragment wstępu do książki Katedra. Historia kościoła św. Jakuba w Szczecinie, red. P. Knap, A. Kraśnicki jr, ks. A. Rasmus, Szczecin 2008.
 
Redakcja: Paweł Knap, Andrzej Kraśnicki jr, ks. Artur Rasmus                                                                                            
Recenzent: ks. dr Grzegorz Wejman
Opracowanie graficzne i skład: Adrian Łaskarzewski
Wydawca: Walkowska WydawnictwoDo góry