loading...
Zamknij wpis

Aktualności


  • MARIANOWO - III Majówka ze Sztuką.

    W programie koncert Mieczysława Szcześniaka, recital Olgi Adamskiej, wernisaże wystaw, spektakl, specjały kuchni marianowskiej i wydarzenie bez precedensu: pierwsza po 1945 r. prezentacja XIII-wiecznego krucyfiksu marianowskich cysterek, który na co dzień jest ozdobą średniowiecznej kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Marianowo leży między Stargardem a Dobrzanami. Proboszczem tamtejszej parafii jest ks. Jan Dziduch z Towarzystwa Chrystusowego.

    02 maja 2007r. 5213
  • ANTIKON 2007 Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo

    Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że rozpoczęliśmy przygotowania do VIII Polsko - Niemieckiej Konferencji "Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo ANTIKON 2007". Tematem wiodącym tegorocznego spotkania będzie ryglowa architektura sakralna.

    01 maja 2007r. 4069
  • Okradli kościół w Niemicy


    OBRAZ olejny z początku XIX wieku, przedstawiający Chrystusa na krzyżu, skradziono z kościółka w Niemicy (gmina Golczewo).

    26 kwietnia 2007r. 3014
  • Swobnica - Wildenbruch

    Niedługo już ..., tylko książka pozostanie. Swobnica - Wildenbruch" to niezwykły przewodnik po miejscu zapomnianym przez ludzi.


    24 marca 2007r. 3998
  • Nowa książka. Wieś pomorska wczoraj i dziś

    Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego, która właśnie się ukazała, to książka dla takich miłośników regionu jak ja. Autorzy przedstawiają w niej od samego początku dzieje osadnictwa i architektury na Pomorzu Zachodnim (sięgając także w rejon Słupska).

    03 lutego 2007r. 3933
  • UWAGA - nowy serwis o architekturze

    Miło mi donieść szerokiemu gronu miłośników architektury, że od jakiegoś czasu dostępna jest w sieci nowa strona internetowa poświęcona architekturze Pomorza. Zamieszczone motto - podróże, architektura, przyroda, zabytki - ukazuje szeroki zakres tematyczny, tej dynamicznie rozrastającej się witryny.

    03 lutego 2007r. 2918
  • Żniwo nawałnicy nad Szczecinem

    Przewalająca się minionej nocy nad terenem całego kraju nawałnica wyrządziła wiele szkód również w naszym regionie. Ofiarą huraganu padł również kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Wichura zmiotła dosłownie całe poszycie dachu wykonane z blachy miedzianej. Trwa aktualnie szacowanie powstałych szkód.


    Jak na razie nie ma doniesień o innych tego typu przypadkach.

    19 stycznia 2007r. 2177
  • Nowa wieża na kościele w Rosow

    Mimo jesiennej aury nie ustają prace renowacyjne przy kościele w Rosow. Zakres robót jest bardzo szeroki. Obecnie wysiłki skupiają się przy odbudowie hełmu wieży i renowacji wnętrza kościoła.


    Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.rosow.de/

    03 stycznia 2007r. 2506
  • Chciał, nie chciał, przyjść musiał … czas się z nim oswajać?

    Wiele radości i pokoju w Nowym Roku, realizacji zamierzeń, a przede wszystkim wielu wspaniałych podróży w odkrywaniu perełek kultury nie tylko z terenu Pomorza, wszystkim odwiedzającym stronę życzy



    Grono redakcyjne

    01 stycznia 2007r. 3228
  • Niech nadzieja znów wstąpi w nas ... najlepsze życzenia

    Wszystkim współpracownikom i miłym Gościom tej strony, składam serdeczne życzenia obfitości Bożych łask, pokoju i radości, oraz odkrywania wciąż na nowo Boga obecnego pośród nas, bez względu na to w jakim sposób, w jakim miejscu i czasie do nas przychodzi …


    czy w ciszy wiejskiego kościółka przypominającego ubogą stajenkę,


    czy w przestrzeni potężnych katedr będących zapowiedzią niebieskiego Jeruzalem i chwały nieba.



    x. Sławomir Pawlak


    z Zespołem

    25 grudnia 2006r. 2689
  • Konferencja w Seelow - Nadodrzański Szlak Romański

    W dniu 5.12.2006 w brandenburskim mieście Seellow w Powiecie Marchijsko- Odrzańskim odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona organizacji lokalnej trasy kulturowo-turystycznej o nazwie "Szlak Romański", która połączy w przyszłym już roku polskie i niemieckie zabytki późnoromańskie w Euroregionach "Pro Viadrina Europa" i "Pomerania".

    11 grudnia 2006r. 3471
  • W rok po pożarze kościoła dzwony są na wieży

    3 grudnia minie rok od dnia, kiedy pożar strawił wieżę i wnętrze nowogardzkiego kościoła. W kościele pełną parą idą prace renowacyjne.

    29 listopada 2006r. 2199
  • Ambona i dzwony już w Nowogardzie

    Do świątyni w Nowogardzie trafiły trzy nowe dzwony i odrestaurowana ambona.

    29 listopada 2006r. 3138
  • Nowa wieża na kościele

    Mimo zaawansowanej jesieni trwają prace przy montażu nowej wieży na kościele w Stepnicy.

    22 listopada 2006r. 2378
  • Pomorskie nekropolie

    Szczęśliwy, kto z żywota godów odszedł rano,


    Kto wychylając puchar, dna w nim nie powitał,


    W romansie życia kartek wszystkich nie doczytał.

    01 listopada 2006r. 2355
  • Poświęcenie krzyża

    W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża wieńczącego kopółę cerkwi prawosławnej wznoszonej u zbiegu ul. Z. Starego i T. Starzyńskiego. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Jeremiasz - Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

    28 października 2006r. 2063
  • Powrócił ołtarz

    Wczoraj uroczyście odsłonięto płaskorzeźby pochodzące z ołtarza w kościele we Wkryujściu, dawnym Ückermünde, które po sześćdziesięciu latach powróciły do Szczecina.

    28 października 2006r. 3293
  • TRZEBIEŻ ( Ziegenort )

    województwo: Zachodniopomorskie
    powiat: policki
    gmina: Trzebież
    diecezja: Szczecińsko-Kamieńska
    dekanat: Police
    parafia: Podwyższenia Krzyża Świętego

    22 lutego 2006r. 7916 16
  • Strażnicy kościoła ...

    W minioną środę odbyłem wyprawę rowerową po gminie Dolice w poszukiwaniu zagubionych kościołów. Przewodnikiem moim był Krzysztof - webmajster mojej strony, doskonale znający okolicę i miasto, z którego pochodzi.

    01 października 2006r. 3028
  • „Pomorski Szlak Cystersów” już w księgarniach!!!

    Pod takim tytułem ukazał się wydany przez wydawnictwo REGION przewodnik turystyczny autorstwa Janusza Leszka Jurkiewicza.

    08 września 2006r. 2999
  • Amfiteatr, bunkier, stodoła, lotnisko …?

    Zawarte w tytule wyrazy nie są jedynie słownikowymi terminami, dość przypadkowo tu zebranymi, lecz funkcjonującymi w obiegowym nazewnictwie określeniami kościołów powstałych w Szczecinie w ostatnich dziesięcioleciach.

    25 sierpnia 2006r. 2283
  • Wakacyjne łowy - Klastorisko

    Szlak wakacyjnych wędrówek doprowadził mnie do przepięknie położonych ruin klasztoru kartuzjańskiego zlokalizowanych w samym centrum - Słowackiego Raju.

    15 lipca 2006r. 2420
  • Joculatores Dei - Trubadurzy Chrystusa Pana

    Park Kulturowy w Chwarszczanach istnieje niespełna rok a już na swoim kącie ma pierwsze osiągnięcia. Będąc tam ubiegłego lata zastałem głębokie wykopy i pracujących w nich studentów archeologii. Opodal  trwał remont zabudowania gospodarskiego. Tegoroczne odwiedziny związane były z odbywającymi się w tym urokliwym miejscu Warsztatami Kultury Średniowiecznej zatytułowanymi - Święty Jan u stóp Templum.

    25 czerwca 2006r. 3011
  • Duch cysterski – cedyńska reaktywacja.

    Od niedawna otworzył swoje podwoje nowy, luksusowy hotel w Cedyni. Nie byłoby w tym nic sensacyjnego gdyby nie fakt, że mieści się on w odbudowanym skrzydle pocysterskiego klasztoru. Co więcej, to czego nie udało się przez dziesiątki lata uczynić gminie, służbom konserwatorskim … sprawił jeden człowiek.

    11 czerwca 2006r. 2748
  • Nowe hasło w słowniku

    ORIENTOWANIE >>>>>>>>>>

    10 czerwca 2006r. 2136
  • Szlak romański – bogactwo Pomorza Zachodniego

    W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Cuma” w Szczecinie (ul. Monte Cassino 19a) czynna jest wystawa fotograficzna popularyzujących romańskie zabytki sakralne pod wymownym tytułem „Między Wisłą a Renem – architektura romańska w Polsce i Niemczech.  


    Jest ona związana z tworzoną właśnie ogólnopolską trasą turystyczną „Szlak romański”. Autorem fotografii jest Grzegorz Bednarek.

    01 czerwca 2006r. 2001
  • Klasztorne wykopaliska

    Pozostałości średniowiecznych budowli, klasztornej i kościelnej zabudowy oraz monety i przedmioty codziennego użytku znaleźli archeologowie podczas badań na działce przy ul. Wita Stwosza, Klasztornej i Chrobrego w Stargardzie Szczecińskim.


     

    25 maja 2006r. 3184
  • SZLAK CYSTERSKI - REAKTYWACJA

    Czy dawny szlak cysterski i marchijska droga handlowa z Berlina do Królewca, która przebiegała przez Recz, odzyskają dawną świetność?


     

    15 maja 2006r. 3319
  • Nowe hasło w słowniku

    FUNDAMENTOWANIE - ( fundament; kamień fundamentowy, węgielny i fundacyjny  >>>>>>>>  

    28 kwietnia 2006r. 1683
  • Ołtarz Bogusława X już prawie kompletny

    Dwie płaskorzeźby z ołtarza z Ueckermünde (Wkryujście), wywiezione po wojnie do ZSRR, wrócą do Szczecina.

    01 kwietnia 2006r. 3208


  • Do góry