loading...
Zamknij wpis

Aktualności


 • Nieznana świątynia odkryta w Stargardzie

  ARCHEOLOGOWIE wznowili prace na starówce w Stargardzie Szczecińskim. Wykopy archeologiczne na działce przy ulicach: Wita Stwosza, Klasztornej i Chrobrego rozpoczęto dwa lata temu. Celem było znalezienie pamiątek po XIII-wiecznym klasztorze augustianów – eremitów.

  16 lipca 2007r. 3581
 • Kartka z wakacji. Dębno Podhalańskie - gotyk drewniany.

  Gotyk drewniany … dziwnie brzmiące zestawienie jak dla kogoś kto obraca się głównie w kręgu architektury kamiennej i ceglanej. Tymczasem wakacyjne drogi zaprowadziły mnie do małej wioski podhalańskiej, której ozdobą i jedynym walorem mogącym ściągnąć tu kogokolwiek jest kościół św. Michała Archanioła.

  07 lipca 2007r. 3145
 • Chwarszczany - zakony rycerskie na ziemiach pogranicza

  Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza to projekt o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, mający na celu przede wszystkim aktywizację lokalnych społeczności po obu stronach Odry, poprzez promocję wspólnego dziedzictwa kulturowego, z którego wszyscy mogą czerpać wymierne korzyści (np. w oparciu o rozwój ruchu turystycznego).

  19 czerwca 2007r. 3803
 • Stolpe - najstarszy klasztor Pomorza

  W minioną środę wraz z moim kolegą odbyliśmy wspaniałą podróż studyjną po terenach dawnego księstwa rugijskiego. We wczesnym średniowieczu ziemię tą zamieszkiwali Ranowie (Rugianie) - zachodniosłowiańskie plemię połabskie. Zanim dotarliśmy na tą wspaniałą wyspę odwiedziliśmy inne znamienne dla historii Pomorza Zachodniego i biskupstwa pomorskiego miejsce.

  16 czerwca 2007r. 2530
 • Kamienie wołać będą.

  Ściany rozebrano aż do fundamentów, splantowano teren, wycięto drzewa a na miejscu, w którym stał wzniesiono nowe zabudowania. W najlepszym wypadku odzyskany materiał budowlany wywieziono na odbudowę Stolicy.

  14 czerwca 2007r. 1829
 • Kartki Pocztowe promujące Szlak Cysterski w Polsce

  Poczta Polska wydała pierwsze kartki pocztowe promujące Szlak Cysterski w Polsce. Jest to początek serii, która będzie się ukazywała przez parę lat.

  Pierwszy dzień obiegu - 30.04.2007r.

  05 czerwca 2007r. 4247
 • III Forum Cysterskie

  III Forum Gmin Cysterskich i Właścicieli Obiektów Pocysterskich w Polsce
  13-16 września 2007 roku

  05 czerwca 2007r. 2605
 • Potęga żywiołu

  Towarzyszące przechodzącym frontom burzowym wyładowania atmosferyczne są niezwykle efektowne. Jednak za każdym razem niosą z sobą realne zagrożenie dla substancji budowlanej oraz życia i zdrowia człowieka. Szczególnie zagrożone są obiekty sakralne, których wieże częstokroć przewyższające inną zabudowę a nawet okalający je drzewostan, stanowią doskonały cel dla pioruna.

  26 maja 2007r. 2092
 • Szlaki otwartych kościołów

  ZWIĄZEK Miast i Gmin Dorzecza Parsęty kończy prace nad projektem „Śladami historii w dorzeczu Parsęty – rozwój transgranicznej oferty turystycznej”. Obejmuje on m.in. powstanie w tamtejszych gminach szlaków otwartych kościołów.


   

  02 maja 2007r. 2161
 • MARIANOWO - III Majówka ze Sztuką.

  W programie koncert Mieczysława Szcześniaka, recital Olgi Adamskiej, wernisaże wystaw, spektakl, specjały kuchni marianowskiej i wydarzenie bez precedensu: pierwsza po 1945 r. prezentacja XIII-wiecznego krucyfiksu marianowskich cysterek, który na co dzień jest ozdobą średniowiecznej kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Marianowo leży między Stargardem a Dobrzanami. Proboszczem tamtejszej parafii jest ks. Jan Dziduch z Towarzystwa Chrystusowego.

  02 maja 2007r. 4587
 • ANTIKON 2007 Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo

  Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że rozpoczęliśmy przygotowania do VIII Polsko - Niemieckiej Konferencji "Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo ANTIKON 2007". Tematem wiodącym tegorocznego spotkania będzie ryglowa architektura sakralna.

  01 maja 2007r. 3431
 • Okradli kościół w Niemicy


  OBRAZ olejny z początku XIX wieku, przedstawiający Chrystusa na krzyżu, skradziono z kościółka w Niemicy (gmina Golczewo).

  26 kwietnia 2007r. 2301
 • Swobnica - Wildenbruch

  Niedługo już ..., tylko książka pozostanie. Swobnica - Wildenbruch" to niezwykły przewodnik po miejscu zapomnianym przez ludzi.


  24 marca 2007r. 3306
 • Nowa książka. Wieś pomorska wczoraj i dziś

  Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego, która właśnie się ukazała, to książka dla takich miłośników regionu jak ja. Autorzy przedstawiają w niej od samego początku dzieje osadnictwa i architektury na Pomorzu Zachodnim (sięgając także w rejon Słupska).

  03 lutego 2007r. 3283
 • UWAGA - nowy serwis o architekturze

  Miło mi donieść szerokiemu gronu miłośników architektury, że od jakiegoś czasu dostępna jest w sieci nowa strona internetowa poświęcona architekturze Pomorza. Zamieszczone motto - podróże, architektura, przyroda, zabytki - ukazuje szeroki zakres tematyczny, tej dynamicznie rozrastającej się witryny.

  03 lutego 2007r. 2254
 • Żniwo nawałnicy nad Szczecinem

  Przewalająca się minionej nocy nad terenem całego kraju nawałnica wyrządziła wiele szkód również w naszym regionie. Ofiarą huraganu padł również kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Wichura zmiotła dosłownie całe poszycie dachu wykonane z blachy miedzianej. Trwa aktualnie szacowanie powstałych szkód.


  Jak na razie nie ma doniesień o innych tego typu przypadkach.

  19 stycznia 2007r. 1552
 • Nowa wieża na kościele w Rosow

  Mimo jesiennej aury nie ustają prace renowacyjne przy kościele w Rosow. Zakres robót jest bardzo szeroki. Obecnie wysiłki skupiają się przy odbudowie hełmu wieży i renowacji wnętrza kościoła.


  Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.rosow.de/

  03 stycznia 2007r. 1861
 • Chciał, nie chciał, przyjść musiał … czas się z nim oswajać?

  Wiele radości i pokoju w Nowym Roku, realizacji zamierzeń, a przede wszystkim wielu wspaniałych podróży w odkrywaniu perełek kultury nie tylko z terenu Pomorza, wszystkim odwiedzającym stronę życzy  Grono redakcyjne

  01 stycznia 2007r. 2542
 • Niech nadzieja znów wstąpi w nas ... najlepsze życzenia

  Wszystkim współpracownikom i miłym Gościom tej strony, składam serdeczne życzenia obfitości Bożych łask, pokoju i radości, oraz odkrywania wciąż na nowo Boga obecnego pośród nas, bez względu na to w jakim sposób, w jakim miejscu i czasie do nas przychodzi …


  czy w ciszy wiejskiego kościółka przypominającego ubogą stajenkę,


  czy w przestrzeni potężnych katedr będących zapowiedzią niebieskiego Jeruzalem i chwały nieba.  x. Sławomir Pawlak


  z Zespołem

  25 grudnia 2006r. 2050
 • Konferencja w Seelow - Nadodrzański Szlak Romański

  W dniu 5.12.2006 w brandenburskim mieście Seellow w Powiecie Marchijsko- Odrzańskim odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona organizacji lokalnej trasy kulturowo-turystycznej o nazwie "Szlak Romański", która połączy w przyszłym już roku polskie i niemieckie zabytki późnoromańskie w Euroregionach "Pro Viadrina Europa" i "Pomerania".

  11 grudnia 2006r. 2845
 • W rok po pożarze kościoła dzwony są na wieży

  3 grudnia minie rok od dnia, kiedy pożar strawił wieżę i wnętrze nowogardzkiego kościoła. W kościele pełną parą idą prace renowacyjne.

  29 listopada 2006r. 1580
 • Ambona i dzwony już w Nowogardzie

  Do świątyni w Nowogardzie trafiły trzy nowe dzwony i odrestaurowana ambona.

  29 listopada 2006r. 2421
 • Nowa wieża na kościele

  Mimo zaawansowanej jesieni trwają prace przy montażu nowej wieży na kościele w Stepnicy.

  22 listopada 2006r. 1774
 • Pomorskie nekropolie

  Szczęśliwy, kto z żywota godów odszedł rano,


  Kto wychylając puchar, dna w nim nie powitał,


  W romansie życia kartek wszystkich nie doczytał.

  01 listopada 2006r. 1712
 • Poświęcenie krzyża

  W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża wieńczącego kopółę cerkwi prawosławnej wznoszonej u zbiegu ul. Z. Starego i T. Starzyńskiego. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Jeremiasz - Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

  28 października 2006r. 1445
 • Powrócił ołtarz

  Wczoraj uroczyście odsłonięto płaskorzeźby pochodzące z ołtarza w kościele we Wkryujściu, dawnym Ückermünde, które po sześćdziesięciu latach powróciły do Szczecina.

  28 października 2006r. 2653
 • TRZEBIEŻ ( Ziegenort )

  województwo: Zachodniopomorskie
  powiat: policki
  gmina: Trzebież
  diecezja: Szczecińsko-Kamieńska
  dekanat: Police
  parafia: Podwyższenia Krzyża Świętego

  22 lutego 2006r. 6422 16
 • Strażnicy kościoła ...

  W minioną środę odbyłem wyprawę rowerową po gminie Dolice w poszukiwaniu zagubionych kościołów. Przewodnikiem moim był Krzysztof - webmajster mojej strony, doskonale znający okolicę i miasto, z którego pochodzi.

  01 października 2006r. 2374
 • „Pomorski Szlak Cystersów” już w księgarniach!!!

  Pod takim tytułem ukazał się wydany przez wydawnictwo REGION przewodnik turystyczny autorstwa Janusza Leszka Jurkiewicza.

  08 września 2006r. 2397
 • Amfiteatr, bunkier, stodoła, lotnisko …?

  Zawarte w tytule wyrazy nie są jedynie słownikowymi terminami, dość przypadkowo tu zebranymi, lecz funkcjonującymi w obiegowym nazewnictwie określeniami kościołów powstałych w Szczecinie w ostatnich dziesięcioleciach.

  25 sierpnia 2006r. 1674


 • Do góry